Design,  Inspiracje

Polska Rzeźba

Polska rzeźba od lat funkcjonuje na najwyższym poziomie, jest znana i ceniona w świecie. Polskie uczelnie artystyczne kształcą na kierunku rzeźbiarskim, a ciekawych realizacji można doszukiwać się nie tylko w polskich i światowych muzeach, czy wnętrzach, ale i na ulicach. W dzisiejszym wpisie przedstawię trzech artystów, których prace od lat robią na mnie ogromne wrażenie. Oczywiście odczucie piękna jest subiektywne, a czasem odbiór danego dzieła bywa kontrowersyjny, czy niezrozumiały. Na tym też polega sztuka, każdy z nas odbiera ją inaczej, czasem jest to kwestia wieku i czasu w jakim jesteśmy, czasem indywidualnej wrażliwości lub okoliczności. Wydaje mi się jednak, że bezapelacyjnie dzięki pracą artystów przedstawionych poniżej nasze życie i przestrzeń bywają zdecydowanie ciekawsze.

Oskar Zięta 

https://zieta.pl/

Projektant i architekt, który jako materiał do obróbki ulubował sobie i wybrał stal. Stworzył całkowicie nowy sposób jej obróbki, a jego meble i rzeźby wyglądają jak nadmuchane. Najsłynniejszym dziełem, a zarazem elementem wnętrzarskim artysty jest krzesło, które obiegło światowe wystawy i dzięki, któremu projektant został znany na całym globie. Obserwując biografię projektanta widać, że doskonale łączy sztukę wysoką z wymaganiami współczesnego świata. Sztuka użytkowa i design wnętrz to miejsca, w których znalazły zastosowanie działa artysty, głównie krzesła, lustra i dodatki do wnętrz. Projektant współpracuje z współczesnymi markami nie tylko z branży wnętrzarskiej, ale i np. auto – moto.

Jednym z najbardziej znanych i spektakularnych dzieł studia artysty ostatnich lat  jest rzeźba NAWA na wyspie Daliowej we Wrocławiu. Dzieło wzbudziło sporo lokalnych kontrowersji, swym nowoczesnym wyglądem i kształtem podzieliło odbiorców, inną kwestią były środki publiczne zaangażowane w realizację. Dzieło przypomina szkielet i żebra ogromnej ryby, a błyszcząca blacha nierdzewna z jakiej jest wykonana przyciąga uwagę i wzrok. Bez wątpienia wizyta na wyspie obok odnowionych bulwarów i ostrowa tumskiego są obecnie stałym i niezastąpionym elementem tras turystycznych Wrocławia.

oskar zietaMagdalena Abakanowicz 

http://www.abakanowicz.art.pl/

Wybitna, nie żyjąca już polska rzeźbiarka, znana, nagradzana i ceniona na całym świecie. Tworząca w drewnie, kamieniu i brązie, ale głównie pracująca z tkaniną. Najbardziej znane jej dzieła to Abakany, nazwane tak od jej nazwiska, instalacje wykonane z różnego rodzaju włókien utwardzonych i formowanych w różnoraki sposób np. charakterystyczny dla artystki postaci ludzkich. Wiele z prac rzeźbiarskich można obserwować w przestrzeni miejskiej są to np. PTAKI – trzy stalowe rzeźby umieszczone na zrewaloryzowanym bulwarze Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu lub NIEROZPOZNANI największa plenerowa instalacja artystki, składająca się z 112 stalowych figur postaci bez głowy, ustawionych tak, jakby zmierzali w różnych, nieznanych kierunkach.

Jerzy Kędziora 

https://www.jerzykedziora.com/

Rzeźbiarz i medalier, nauczyciel, pseudonim Jotka, autor niezliczonej ilości realistycznych, stalowych posągów ludzkich „zawieszonych” w przestrzeli miejskiej. Jego dzieła pozwalają inaczej spojrzeć na przestrzeń miasta. Rzeźba „Przechodzący przez rzekę” stała się symbolem Bydgoszczy. Realizacją, która na stałe wpisała się w krakowski krajobraz miejski są postacie umieszczone nad krakowską kładką Bernatką łączącą dzielnice Kazimierz i Podgórze.

Jerzy Kędzora