Aranżacja wnętrz,  Design,  Inspiracje,  Projektowanie zieleni

Las w słoiku – biosfera zamknięta w szkle

W ostatnich latach niesłabnącym zainteresowanie cieszą się zielone – roślinne ozdoby do wnętrz. Już nie tylko klasyczne rośliny doniczkowe zdobią wnętrza mieszkań, biur, czy restauracji. Coraz częściej floryści proponują swoim klientom rozwiązania oryginalne, dekoracyjne, a zarazem bezobsługowe co jest ich największym atutem. Zielone ściany z roślin lub mchu, czy omawiane ogrody zamknięte w szkle, to swoiste samowystarczalne ekosystemy, które mogą funkcjonować bez ingerencji człowieka.

Biosfera zamknięta w szkle to odpowiednio dobrany kompleks roślinny, spójny pod względem warunków bytowania. Powstaje przez umieszczenie w wysterylizowanym szklanym pojemniku warstw podłoża (piasku, żwiru, węgla aktywnego, ziemi, kamieni i kory) oraz roślinności, następnie całość zostaje delikatnie podlana i szczelnie zamknięta. Prawidłowo funkcjonujący las nie powinien być otwierany. Wystawę zacienioną lub półcień dobieramy w zależności od umieszczonych w nim roślin.

Las we szkle można kupić praktycznie w każdym większym mieście w kwiaciarniach lub salonach florystycznych. Ceny w zależności od wielkości i wieku ogrodu kształtują się w granicach 100-500 złotych. Poniżej polecam kilka miejsc, gdzie można nabyć profesjonalnie wykonane i zdrowe biosfery, jedyne utrudnienie, to brak możliwości wysyłki naczyń z oczywistych względów.

http://laswsloiku.com/

http://www.zielonawrona.pl/

https://www.lesnysloik.com/

Rozwiązaniem, do którego zachęcam jest wykonanie ogrodu samemu lub na warsztatach. W większych miastach tego typu szkolenia odbywają się regularnie, a samodzielne stworzenie lasu w szkle daje ogromną satysfakcję. Warsztaty kosztują od 60 do kilkuset złotych i trwają kilka godzin, a ich efekt oczywiście zabieramy ze sobą do domu. Ogród w słoju to doskonała ozdoba wnętrza, a obserwowanie wzrostu roślin i zmian jakie zachodzą w naszej biosferze jest dość fascynujące. Las w szkle może być również doskonałym prezentem dla bliskiej nam osoby lub pięknym upominkiem ślubnym.