Design,  Miasto,  Miejsca

Galeria neonów

W ostatnich latach neony przeżywają w Polsce i na świecie swój renesans. Funkcjonujące w latach 60-80 jako reklamy zewnętrzne, zostały wyparte u schyłku lat 80 przez inne – tańsze i mniej awaryjne technologie reklam zewnętrznych. Jest w neonach coś fascynującego, coraz częściej pojawiają się na elewacjach, we wnętrzach knajp, a nawet mieszkaniach prywatnych.

Na temat szczegółów działania tych lamp wypełnionych gazem, można oczywiście przeczytać w niezawodnej Wikipedii. Co ciekawe kolor świecenia uzależniony jest nie tylko od koloru szkła, ale też od rodzaju gazu jaki wypełnia rurkę np. hel barwi neon na różowo, dwutlenek węgla na błękitno.

W każdym mieście można dziś odnaleźć nowe realizacje, ale często również te stare – kultowe, odnowione po latach. Poniżej przedstawiam kilka miejsc, moim zdaniem wartych uwagi.

Muzeum Neonów w Warszawie

Galeria Neonów – Podwórko we Wrocławiu

Znane i kultowe neony

„Jest chemia” we Wrocławiu, „Dzień dobry we Wrocławiu”, „Zoo” we Wrocławiu, „Miło Cię widzieć” w Warszawie, Neon siatkarka w Warszawie, Ruch” w Warszawie, Ryba w Gdyni, „Zachód Słońca” w Katowicach, „Poznańskie słowiki” w Poznaniu