Architektura,  Nieruchomości

7 rzeczy jakie należy wziąć pod uwagę kupując mieszkanie

Zakup mieszkania to decyzja niełatwa, nie tylko ze względu na włożone w inwestycje środki, ale i długoterminowość możliwych konsekwencji danego wyboru. Należy rozdzielić zakup inwestycyjny od transakcji nabycia nieruchomości, w której będziemy mieszkać na co dzień. Zasady jakimi rządzi się podjęcie decyzji zakupowej w obu tych przypadkach bywają skrajnie różne. Zakupem inwestycyjnym zajmę się w oddzielnym wpisie. Dziś natomiast rozpocznę cykl, w którym opiszę szczegółowo 10 rzeczy jakie należy wziąć pod uwagę kupując mieszkanie dla Nas.

Paradoks polega na tym, że często nie ma decyzji dobrych i złych, są decyzje nasze, indywidualne. Warto jednak by zostały podjęte z pełną świadomością wszystkich czynników, plusów, minusów i konsekwencji. Niejednokrotnie finalny wybór pada na nieruchomość, która jest w pewien sposób kompromisem, naszych oczekiwań i możliwości. Rozmyślnie rezygnujemy z części założeń na rzecz innych priorytetów.

Poniżej przedstawiam zwięźle 10 czynników, których przeanalizowanie pozwoli nam na podjęcie w pełni świadomej decyzji zakupowej i uchroni przed przynajmmniej częścią niespodzianek, które mogą ujawnić się już po zakupie nieruchomości.

  • powierzchnia i układ mieszkania
  • kwestie finansowe – transakcji, wykończenia
  • lokalizacja w skali miasta
  • rodzaj nieruchomości – typ zabudowy
  • plany na przyszłość – rodzina, praca, zmiany
  • otoczenie – dostęp do usług i rekreacji
  • kwestie formalno-prawne – budynku, nieruchomości, otoczenia

W kolejnych wpisach cyklu opisze szczegółowo każdy z wyżej wymienionych elementów, mam nadzieje, że kompleksowo przekazana w ten sposób wiedza pozwoli Wam na bardziej świadome przyjrzenie się Waszym przyszłym transakcją.

2 część http://goodestate.pl/kwestie-jakie-nalezy-wziac-pod-uwage-kupujac-inwestycje-mieszkalna-czesc-2/

3 część http://goodestate.pl/kwestie-jakie-nalezy-wziac-pod-uwage-kupujac-nieruchomosc-mieszkalna-czesc-3/