Aranżacja wnętrz,  Nieruchomości

Cześci wspólne inwestycji budowlanych – wnętrza

Aranżacje klatek i części wspólnych inwestycji mieszkaniowych i użyteczności publicznej, to jedna z gałęzi, którą zajmuje się architektura wnętrz. Z racji faktu, iż inwestorem zlecającym projekt jest sektor komercyjny lub państwowy, często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, jakimi prawami rządzi się przygotowanie tego typu opracowań.

Przede wszystkim, w przeciwieństwie do wykończenia mieszkań i pomieszczeń prywatnych, części wspólne podlegają ścisłym przepisom prawa, a przed oddaniem do użytkowania wymagają odbiorów stosownych służb.

Najważniejszy dokument, którego wymogi muszą spełniać wnętrza inwestycji to Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Najnowsza wersja ustawy weszła w życie z dniem 01.01.2018.

W kontekście osób prywatnych kwestie związane z wykończeniem wnętrz części wspólnych mogą mieć dwojakie znaczenie. Przy podjęciu decyzji zakupowych lub przy czasowym użytkowaniu / funkcjonowaniu w obiektach użyteczności publicznej lub zamieszkania, a tym samym z komfortem przebywania w nich. Kwestie czynników wpływających na decyzyjność zakupu nieruchomości zostały przeze mnie podjęte w wczorajszym wpisie (7 rzeczy jakie należy wziąć pod uwagę kupując mieszkanie).

Warto zatem wiedzieć, jakimi czynnikami kierują się projektanci i inwestor, do czego są zobligowani, a jakie rozwiązania są ich inwencją.

Skupię się dziś na elementach wykończenia widocznych dla użytkownika. Wszelkie wymiary – schodów, przejść, drzwi, przedsionków, miejsc postojowych itd. są określone w ustawie. Ilość balustrad, oświetlenie, oznakowanie mieszkań, lokalizacja skrzynek na listy, muszą spełnić wymogi szczegółowych norm polskich. Wymogi mają głównie na uwadze względy bezpieczeństwa i przepisy przeciwpożarowe, a sam kształt przestrzeni wspólnych jest często  bezpośrednio wynikową powierzchni użytkowej lokali.

Elementy na jakie powinniśmy zwracać uwagę są bardzo indywidualne i związane ściśle z inwestycją. Są to styl wykończenia, kolorystyka, użyte materiały i udogodnienia m.in. opisywany już przeze mnie wayfinding. Bardzo korzystne jest kiedy detale wykończenia części wspólnych współgrają z elewacją zewnętrzną i sobą nawzajem. Jakość poszczególnych materiałów takich jak parapety, wykończenie wind, balustrady, drzwi, okładziny ścienne, dodatkowe oświetlenie, tablice informacyjne, posadzki to wszystko wpływa na standard inwestycji, a tym samym na np. cenę transakcji sprzedażowej lub komfort funkcjonowania we wnętrzu. Szereg elementów jest tylko i wyłącznie inwencją projektantów i inwestorów, co należy traktować jako element dodany i podnoszący jakość inwestycji.

Dodatkowe elementy ponoszące standard wnętrza budynku:

  • oświetlenie dekoracyjne – nad skrzynkami na listy, przy windach, czy mieszkaniach, kinkiety, pasyLED itd.
  • okładziny ścian – kamień, drewno, płyty dekoracyjne, cegła
  • ozdoby ścian – lustra, grafiki, obrazy
  • miejsca wypoczynku – kanapy, krzesła i stoliki
  • roślinność
  • wayfinding

Ważną kwestią jest funkcjonalność zastosowanych rozwiązań, części wspólne, a tym samym publiczne, są bardzo narażone na zanieczyszczenie, czy uszkodzenia. Jasne ściany, brak dodatkowych okładzin ścian, brak wycieraczek systemowych, to wszystko ma znaczenie w dłuższej perspektywie użytkowania. Od nas samych zależy jak długo wygląd części wspólnych będzie cieszył oko, poszanowanie części wspólnych to kwestia wychowania i kultury osobistej.