Aranżacja wnętrz,  Architektura,  Nieruchomości

Kwestie jakie należy wziąć pod uwagę kupując nieruchomość mieszkalną – część 2

Jakiś czas temu poruszyłam temat zagadnień wartych przeanalizowania przy zakupie mieszkania „7 rzeczy jakie należy wziąć pod uwagę kupując mieszkania„. Dziś przedstawiam drugi wpis cyklu, w którym opiszę trzy z podjętych aspektów. Postanowiłam pogrupować wymienione wcześniej kwestie, ponieważ niektóre z nich są ze sobą ściśle powiązane lub wynikają z siebie bezpośrednio.

  • powierzchnia i układ mieszkania
  • rodzaj nieruchomości – typ zabudowy
  • plany na przyszłość – rodzina, praca, zmiany

W obecnych czasach szacuje się, że w nieruchomości, którą nabędziemy w celach mieszkalnych spędzimy średnio 5-10 lat. Jest to bardzo subiektywne, bo nikt z nas nie zna przyszłości, ale zastanówmy się przez chwilę, jak chcielibyśmy i jak możliwe realnie będzie wyglądało nasze życie. Czy mamy lub planujemy założenie rodziny, powiększenie jej, przyjęcie do siebie rodziców, zmianę pracy? itp. Czy nabyta nieruchomość dziś stanowić będzie nasze miejsce zamieszkania, a w przyszłości ma być to inwestycja i mieszkanie na wynajem? Tyle historii ile ludzi, choć oczywiście nasze losy mogą potoczyć się różnie, warto przy decyzji transakcyjnej uwzględnić w miarę realny plan na najbliższe 3-5 lat. Inną kwestią jest przeanalizowanie nieruchomości pod kątem naszych nawyków i sposobu życia. Wnioski jakie możemy wyciągnąć z takiej analizy to m. in. decyzje w kwestiach: kuchnia otwarta, czy zamknięta, prysznic, czy wanna, wielkość salonu, pojemność szaf itd.

W świetle przepisów prawa, lokal mieszkalny to wyodrębniona z budynku, ograniczona ścianami przestrzeń. Powierzchnia takiego lokalu może być bardzo różna, od kilkunastu, po kilkaset metrów kwadratowych. Kawalerka, czyli mieszkanie jednopokojowe, powinno mieć oddzielną kuchnię i odpowiednio zaaranżowaną przestrzeń, służącą potrzebą 1-2 osób. M1 będzie zatem idealnym lokalem dla singla, studenta lub pary, która w najbliższej przyszłości nie planuje potomstwa. Mieszkania dwu i więcej pokojowe, oznaczają najczęściej większą ilością sypialni lub dodatkowe pokoje o różnych funkcjach użytkowych tj. gabinet, pokój gościnny, siłownia, pokój melomana. Każdy m2, wpływa na komfort  i możliwości mieszkania, ale tym samym determinuję jego cenę. Mieszkania dwu pokojowe najczęściej mieszczą się w metrażu 30-50m2, trzypokojowe 55 – 70m2 itd. Oczywiście bywają odstępstwa związane z charakterem lokalu i jego standardem. Poza metrażem samych sypialni, warto zwrócić uwagę na metraż i tym samym możliwości takich pomieszczeń jak kuchnia, łazienka, czy korytarz.

Pomieszczenia i ich powierzchnie, które nie wchodzą bezpośrednio w powierzchnie użytkową mieszkania, ale bywają bardzo cenne i warte rozważenia to balkon, taras, komórka lokatorska, czy garaż/miejsce postojowe. W tym przypadku podobnie metraż ma przełożenie na cenę, a samą decyzję warto podjąć w kontekście planów na przyszłość, stylu życia i nawyków.

Powierzchnia mieszkania nierzadko determinuje układ pomieszczeń, wymiary poszczególnych pokoi to ważny czynnik decyzyjny. Wnętrza powinny być ustawne, a znając mniej więcej wymiary poszczególnych mebli i sprzętów możemy to w prosty sposób zweryfikować. Wygodą użytkowania poszczególnych pomieszczeń zajmuje się ergonomia wnętrz, która analizuje np. wygodną i optymalną odległości pomiędzy stołem, a ścianą itd. Jeśli chodzi o układ mieszkania, kolejną istotną kwestią jest usytuowanie względem stron świata. Oczywiście istnieją gotowe wytyczne, ale sami świadomie powinniśmy podjąć decyzję, czy chcemy mieć sypialnie od wschodu, a pokój dzienny, czy taras od południa, a tym samym mieć słońce w przytoczonych pomieszczeniach w czasie kiedy najczęściej w nich przebywamy.

Ostatnie zagadnienie to typ nieruchomości, poza oczywistą kwestią finansową, tu również istotne są nasze plany na przyszłość, czy styl życia. Wybór między mieszkaniem, szeregiem, a domem, to nie tylko, jak niektórym zdaje się wydawać zmiana statusu społecznego i cel sam w sobie. Dom z ogrodem to szereg obowiązków, dodatkowych kosztów i czasu jaki musimy poświęcić kosztem innych rzeczy. Warto, więc zastanowić się co dla nas jest najważniejsze teraz i w najbliższej przyszłości.

Na podstawie powyższych analiz stwórzmy listę naszych priorytetów i marzeń. Pogrupujmy wypisane zagadnienia pod względem możliwości i stopnia ważności. Na końcu niech znajdą się rzeczy, z których jesteśmy w stanie zrezygnować, a na początku kluczowe kwestie – nie do ruszenia. W kolejnym wpisie cyklu zajmę się  tematami związanymi z finansowaniem transakcji, zagadnieniami formalno-prawnymi, lokalizacją i okolicą nieruchomości. Liczę iż całościowa analiza pozwoli Wam podjąć w pełni świadomą i dobrą dla Was decyzje zakupową.