Inspiracje,  Miasto,  Miejsca

Superkilen – Kopenhaga, Dania

Kopenhaga jest miastem, którego architektura i zagospodarowanie przestrzenne powinno stanowić przykład i inspiracje dla twórców miast. Miasto nie obawia się nieszablonowych rozwiązań, a powstające realizacje przepełnione są wizjonerskim i kreatywnym podejściem do tematu budownictwa i przestrzeni miasta. Prowadzona polityka lokalna, zrównoważony rozwój nastawiony na transport zbiorowy i rowerowy, duży procent terenów zielonych w stosunku do zabudowy, obecność morza, wszystko to sprawia, że jest to miejsce przyjazne do życia. 

Biuro projektowe, które wywodzi się i jednocześnie stworzyło w Kopenhadze, wiele wspaniałych realizacji rozsławiających pracownie w świecie to Bjarke Igels Group. Główny projektant, charyzmatyczny i twórczy Bjarke Igels jest głównym bohaterem jednego z odcinków serialu Abstract platformy Netflix, który polecałam w jednym z wpisów.

W 2012 roku architekci z BIG wspólnie z pracownią architektury krajobrazu Tubotek1 i grupą artystyczną Superflex, stworzyli w przestrzeni Kopenhagi Superkilen  (super klin). Nowoczena przestrzeń publiczna stworzona na przestrzeni 30 tyś mkw w dzielnicy Norrebro. Lokalizacja ma w przypadku tego projektu ogromne znaczenie, dzielnica ta charakteryzuje się bardzo dużą różnorodnością mieszkańców, zarówno pod względem pochodzenia etnicznego jak i kultury, czy wyznania. Przed laty na jej ulicach dochodziło do wielu aktów agresji. Miasto postanowiło, więc zadbać o przestrzeń wspólną, tworząc mieszkańcom miejsce społecznej integracji, rozrywki i wypoczynku. Dużą rolę w realizacji przedsiewzięcia odegrały działania partycypacyjne, angażujące lokalne społeczności w wygląd i zagospodarowanie Superkilen.

Finalnie powstały trzy występujące po sobie obszary o odmiennym wyglądzie i przeznaczeniu, stanowiące przesteń ruchu pieszych i rowerzystów. Czerwony plac, czarny rynek i zielony park, odmienne w swych założeniach, spójne pod względem funkcji rekreacyjno – wypoczynkowej z różnego rodzaju ławkami, siedziskami i orginalnymi meblami miejskimi. W całej przestrzeni zainstalowano obiekty użytkowe lub wizualne sprowadzone bezpośrednio lub nawiązujące do narodów zamieszkujących dzielnicę (ponad 60 nacji). Takie działania miały na celu przybliżyć przestrzeń ludziom i uczynić ją poniekąd ich własnością. Poza terenem publicznym odnowiono również część budynków okalających przestrzeń, tworząc w nich obiekty kulturalne, restaurację, instytucje sportowe i bibliotekę. 


 
Plac czerwony, najbardziej znany i charakterystyczny, swą nazwę zawdzięcza czerwonej nawierzchni, którą jest wyłożony. Na jego środku ustawiono znaki drogowe, reklamowe i neony pochodzace z różnych krańców świata i determinujące orginalność miejsca. Plac stanowi otwartą przestrzeń rekreacyjno – sportową, słóżacą zarówno dorosłym jak i dzieciom. Plac czarny pełni głównie funkcje placu zabaw dla dzieci z różnorakimi nieszablonowymi zabawkami pochodzącymi z różnych krajów świata. Niekonwencjonalny jest też sposób ukształtowania powierzchni placu. Delikatne pagórki pokryte czarną nawierzchnią z oryginalnie wymalowanymi białymi pasami, tworzącymi ciekawe i inspirujące wzory. Ostatnią i zarazem największą część Superkilen jest park. Cicha, zielona przestrzeń, służąca miekszańcom jako miejsce organizowania pikników i zabaw na świeżym powietrzu. W parku poza otwartymi przestrzeniami znajdują się ogrody tematyczne często związane z miejscem pochodzenia okolicznych mieszkańców.

Superkilen od lat budzi ogrom kontrowersji. Od zarzutów związanych z niefunkcjonalną realizacją przedsięwzięcia, po oskarżenia o kiczowate rozwiązania, małą ilośc zieleni na placach i przerost treści nad formą. Niezaprzeczalnie jednak jest to miejsce wyjątkowe, które dokonało niemożliwego, a mianowicie zaangażowało lokalną społeczność, spory przekuło na działania, które stały się pewnego rodzaju przełomem dla dzielnicy. Bezapelacyjnie plac pozostaje najbardziej orginalnym rozwiązaniem przestrzeni publicznej ostatnich lat. 

 
 
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *