Aranżacja wnętrz

Jak urządzić przestrzeń w mieszkaniu melomana

Każdy z nas ma jakieś pasje. Bardzo często jest tak, a przynajmniej w mojej ocenie powinno być tak, że nasze mieszkanie poza tym, że jest ładnie i funkcjonalne urządzone, sprzyja realizacji naszych zamiłowań.

Czy nie o to chodzi, aby to mieszkanie było dla nas, a nie my dla niego ?! Ta dewiza towarzyszy mi od zawsze. O ile zasady ergonomii wnętrz uczą nas jak projektować wnętrza wygodne w użytkowaniu. Style i zmieniające się trendy podpowiadają jak przyjemnie dla oka wykończyć przestrzeń. Tak tylko nasze codzienne życie, nawyki i pasje pozwalają nam tworzyć przestrzeń dobrą dla Nas.

Trudność, czy skomplikowanie takiego pojmowania projektowania wnętrz polega, często na specyfice danego zamiłowania. Pod warunkiem posiadania wystarczającej przestrzeni, nie jest problemem dla gracza Snookera, zaaranżować miejsce na stół do tej gry lub dla pasjonata książek, przewidzieć regał biblioteczny na całej ścianie. Problem pojawia się w momencie, kiedy pasja i jej realizacja wymaga wiedzy technicznej, a tak jest w tym, omawianym przypadku.

Meloman, czyli tak naprawdę miłośnik muzyki, to osoba, której ogromną przyjemność sprawia słuchanie dźwięków muzyki. Niekoniecznie musi to być muzyka głośna, czy powszechnie uważana za dobrą. Meloman może dysponować lepszym sprzętem audio lub nie, sam może mieć lepszy lub gorszy słuch i wymagania lub po prostu chcieć, aby muzyka była stałym towarzyszem jego codzienności. Najistotniejsze w tym wszystkim jest to jak w odpowiedni sposób aranżując przestrzeń, uzyskać dobrą akustykę pomieszczenia,  aby można było wydobyć z dźwięków jak najwięcej

Cechy wnętrza sprzyjającego słuchaniu muzyki:

  • mając możliwość wyboru kształtu pokoju, w którym będzie słuchana muzyka, powinno się unikać pomieszczeń kwadratowych i bardzo wąskich. Najlepszym rozwiązaniem jest pomieszczenie prostokątne.
  • przy prostokątnym kształcie pokoju, w zasadzie nie ma generalnej zasady, na której ze ścian powinny stać kolumny.  Wynika to bardziej z preferencji słuchacza i aranżacji wnętrza. Generalną zasadą jest ustawienie dwóch kolumn na przeciwko melomana i tym samym miejsca odsłuchowego (np. kanapy), jeżeli jest taka możliwość, oddalonego od ściany. Warto też zwrócić uwagę na ustawienie kolumn, jeżeli chodzi o odległości od ściany, do której ustawiona jest tyłem. Kolumny wentylowane tj. z bass reflexem, powinny stać w odległości większej od ściany, niż kolumny w obudowie zamkniętej. Na rynku są również dostępne zestawy głośnikowe o obudowie zamkniętej, które są zaprojektowane tak, aby współpracowały ze ścianą tylną.  W takim przypadku, kolumny muszą być ustawione jak najbliżej ściany tylnej.
  • na uwagę zasługuje zastosowanie we wnętrzu materiałów tłumiących w miejscach pierwszych jak i kolejnych odbić dźwięku tj. zasłon, dywanów, poduszek, obrazów wykonanych na płótnie, czy modnych ostatnio zielonych ścian roślinnych, tak aby do słuchającego docierała muzyka „bezpośrednio” z kolumn, a nie dodatkowo dźwięki odbite od powierzchni „twardych”. Najprostszym sposobem sprawdzenia prawidłowości opisanej zasady jest klaśnięcie, jeżeli nie ma pogłosu możemy założyć , że pomieszczenie jest prawidłowo wytłumione.
  • dla prawidłowej reprodukcji basu, w narożnikach można umieścić elementy rozpraszające np. kwiaty w wysokich walcowatych donicach,
  • jeżeli mamy wpływ na wybór materiałów, z których pomieszczenie będzie wykonane, lepiej wybrać materiały twardsze np cegłę, kamień a nie bloczki silikatowe. Można również rozważyć zastosowanie okien o podwyższonych parametrach akustycznych. Kolejnym elementem, który będzie miał wpływ na jakość reprodukowanego dźwięku jest odpowiednia instalacja elektryczna. Najlepszym rozwiązaniem jest zasilenie sprzętu z osobnej linii, tak aby domowe urządzenia AGD miały jak najmniejszy wpływ na prąd, który dochodzi do w/w urządzeń. Warto zastanowić się nad porządnymi kablami zasilającymi o solidnych przekrojach.

Podsumowując, jeśli pragniemy przygotować przestrzeń sprzyjającą względom akustycznym, warto połączyć wiedzę o ergonomii  i aranżacji wnętrz z wiedzą techniczną o tym jak zachowuje się dźwięk i jego odbiorniki. Czasem niewiele trzeba, aby jakość słuchanego dźwięku była lepsza i dawała nam więcej satysfakcji.