Aranżacja wnętrz,  Nieruchomości

Coworking – innowacyjny sposób prowadzenia biura

Coworking, jest odpowiedzią na rozwój mobilności i technologii dzisiejszych czasów. Stawia nowe wyzwania nie tylko przed Faciality Managementem, ale i architektami budynków oraz wnętrz. Jest to model prowadzenie biura, w którym na jednej przestrzeni rożne firmy, osoby pracują razem. Dzielą pomieszczenia socjalne, konferencyjne, recepcje i artykuły biurowe. Przestrzeń biurową, biurko, sale konferencyjną można wynająć na godziny, miesiące itd. według potrzeb.

Często odbiorcami tego typu usługi są przedstawiciele wolnych zawodów, freelancerzy lub osoby pracujące w danym mieście tymczasowo. Takie prowadzenie biura daje im komfort pracy poza domem i prestiż jaki może dać np. adres biura, czy obsługa klienta w nowoczesnych pomieszczeniach. Dodatkowo coworkingowy model biura pozwala na nawiązywanie nowych kontaktów i swego rodzaju integrację społeczną, co tym bardziej istotne w dzisiejszym coraz bardziej wirtualnym świecie. Nie bez znaczenia pozostaje aspekt finansowy, często dużo korzystniejszy niż koszt wynajęcia niezależnego biura.

Coworkingowe miejsce pracy, często w ramach stałej opłaty miesięcznej zapewnia obsługę biura, dostęp do sekretariatu, drukarki, kawy, czy „darmowych” posiłków. W wspólnej przestrzeni organizowany są wspólne zajęcia, warsztaty, rozwija się biznesowy networking.

W ofercie znajdziemy nie tylko mikro biura i biurka dedykowane, tzw. hotdesks, zapewniają pełną swobodę i mobilność miejsca pracy. Korzystamy z dowolnego biurka i miejsca pracy kiedy tylko mamy ochotę, czasem w ramach jednej umowy w różnych miastach.

Opisywany trend znajduje swoich odbiorców w większości dużych miast, a oferta coworkingu z roku na rok jest coraz większa.

Początek tego zjawiska datuje się na 2006 rok, kiedy to w jednym z mieszkań na Manhattanie informatyk Amit Gopta skrzyknął grupę znajomych do współdzielenia miejsca pracy. Aspekt dużego miasta i zmniejszająca się przestrzeń przypadająca na mieszkańca to kolejny czynnik sprzyjający rozwojowi coworkingu.

Jedną z najbardziej znanych i najwyżej wycenianych marek branży coworkingu jest firma wework, która niebawem zadebiutuje w Polsce. Wework to nie tylko miejsce pracy, firma kreuje przestrzeń swoich biur, tak, aby zaoferować swoim klientom możliwość spędzania czasu po pracy. W zamyśle środowisko pracy ma się przenikać z przestrzenią wypoczynku i aktywnego spędzania czasu. Placówki istniejące na świecie i w Europie bardziej przypominają kawiarnię niż biura. Z ogromnym zainteresowaniem będę przyglądać się placówce, która powstanie w Warszawie w nowo adaptowanej ikonie modernizmu, budynku Centralnego Domu Towarowego, znanemu do niedawna jako funkcjonujący Smyk przy Alejach Jerozolimskich.

We Wrocławiu trend ten rozwinął się w ostatnich latach bardzo mocno, na uwagę zasługują z pewnością wskazane poniżej miejsca:

https://moreflow.pl/

https://www.concordiadesign.pl/hub/hub-wroclaw/

http://biznes-zone.com

#coworking #miasto #biuro #nieruchomosci

Strona główna