Aranżacja wnętrz,  Nieruchomości

Coworking – innowacyjny sposób prowadzenia biura

Coworking, jest odpowiedzią na rozwój mobilności i technologii dzisiejszych czasów. Stawia nowe wyzwania nie tylko przed Faciality Managementem, ale i architektami budynków oraz wnętrz. Jest to model prowadzenie biura, w którym nieznajomi pracują razem. Dzielą pomieszczenia socjalne, konferencyjne, recepcje i artykuły biurowe. Przestrzeń biurową, biurko, sale konferencyjną można wynająć na godziny, miesiące itd. według potrzeb.

Często odbiorcami tego typu usługi są przedstawiciele wolnych zawodów, freelancerzy lub osoby pracujące w danym mieście tymczasowo. Takie prowadzenie biura daje im komfort pracy poza domem i prestiż jaki może dać np. adres biura, czy obsługa klienta w nowoczesnych pomieszczeniach. Dodatkowo coworkingowy model biura pozwala na nawiązywanie nowych kontaktów i swego rodzaju integrację społeczną, co tym bardziej istotne w dzisiejszym coraz bardziej wirtualnym świecie. Nie bez znaczenia pozostaje aspekt finansowy, często dużo korzystniejszy niż koszt wynajęcia niezależnego biura.

Opisywany trend znajduje swoich odbiorców w większości dużych miast, a oferta coworkingu z roku na rok jest coraz większa. Początek tego zjawiska datuje się na 2006 rok, kiedy to w jednym z mieszkań na Manhattanie informatyk Amit Gopta skrzyknął grupę znajomych do współdzielenia miejsca pracy. Aspekt dużego miasta i zmniejszająca się przestrzeń przypadająca na mieszkańca to kolejny czynnik sprzyjający rozwojowi coworkingu.

Jedną z najbardziej znanych i najwyżej wycenianych marek branży coworkingu jest firma wework, która niebawem zadebiutuje w Polsce. Wework to nie tylko miejsce pracy, firma kreuje przestrzeń swoich biur, tak, aby zaoferować swoim klientom możliwość spędzania czasu po pracy. W zamyśle środowisko pracy ma się przenikać z przestrzenią wypoczynku i aktywnego spędzania czasu. Placówki istniejące na świecie i w Europie bardziej przypominają kawiarnię niż biura. Z ogromnym zainteresowaniem będę przyglądać się placówce, która powstanie w Warszawie w nowo adaptowanej ikonie modernizmu, budynku Centralnego Domu Towarowego, znanemu do niedawna jako funkcjonujący Smyk przy Alejach Jerozolimskich.

#coworking #miasto #biuro #nieruchomosci