Zielone ściany w przestrzeni i wnętrzach
Zielone sciany roślinne coraz częściej goszczą w naszych domach, biurach i przestrzeni publicznej. Ich zalety i zastosowanie są bardzo różnorodne i wszechstronne. Od bardzo racjonalnie wykorzystanej przestrzeni miejsca, przez walory zdrowotne, po aspekt wizualny. Ogrody wertykalne mogą być wykonane w różnych technologiach i z różnych typów roślin. Coraz bardziej śmiałe realizacje możemy dostrzec w przestrzeni wielu polskich i zagranicznych miast. Florysci coraz częściej stosują zielone ściany w aranżacji wnętrz publicznych i prywatnych. Najprostsze konstrukcje i rozwiązania można wykonać samodzielnie lub kupić i hodować we własnym domu. Ogrody wertykalne to doskonałe rozwiązanie w małych przestrzeniach lub miejscach gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni użytkowej miejsca. Zielone ściany pozwalają zaoszczędzić przestrzeń na inne funkcje, jednocześnie wykorzystując daną powierzchnię często do maksimum wysokości. Zielone ściany mogą stanowić żywy obraz we wnętrzu, być elemenem elewacji budynku lub dzielić przestrzen jak oddychajacy parawan.
Ściany roślinne posiadają wszystkie zalety roślin jeśli chodzi wpływ na powietrze, temperaturę i zdrowie człowieka. W miejscach słonecznych obniżają temperaturę i poprawiają wilgotność powietrza. Nie bez znaczenia jest ich wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Roślinność działa jak filtr powietrza, skutecznie je oczyszczając z korzyścią dla naszego zdrowia.
Duże znaczenie przy wyborze technologii realizacji samej ściany mają zarówno gatunki roślin, warunki atmosferyczne miejsca jak i sposób nawadniania, a tym samym samowystarczalności ogrodu lub konieczność stałej interwencji w "życie" ściany. Systemy opierają się najczęściej na powtarzalnych modułach-donicach, w których umieszone są rośliny i które następnie łączy się ze sobą w docelowy kształt sciany. Całość może zostać odpowiednio podpięta pod system zdalnego i automatycznego nawadniania lub być zasilana przez klasyczne podlewanie. Typy roślin jakie stosuje się w instalacjach zależne są od warunków miejsca m.in. nasłonecznienia, wilgotności i wiatru oraz inwencji autora. Stosując rośliny zróżnicowane pod względem koloru i kształtu liści, pory kwitnienia itp. możemy wykonać barwne i różnorodne obrazy roślinne, zmienne w czasie i porach roku.
Innym typem ścian, są ogrody autonomiczne. Wykonane najczęściej z mchu (chrobotek), który potrzebną do życia wilgoć czerpie z powietrza. Tego typu ściany – obrazy najczęściej stosuje się w przestrzeniach zamkniętych np. biurach, lokalach usługowych i mieszkaniach.
Na rynku jest sporo firm zajmujących się realizacją wilkoformatowych zewnętrznych rozwiązań oraz mniejszych wewnętrznych instalacji. Bez problemu w Internecie lub kwiaciarni można kupić większy lub mniejszy obraz wykonany przy pomocy mchu, który możemy zastosować w własnych aranżacjach.
Ciekawe realizacje można znając w przestrzeniach publicznych miast. Przykładem może być zielona ściana jednego z budynków Uniwersytetu przyrodniczego we Wrocławiu lub Urzędu Miejskiego w tym samym mieście.
Zainteresowanie ogrodami wertykalnymi wzrasta, architekci coraz częściej sięgają po śmiałe rozwiązania, co wydaje się być korzyścią nie tylko dla bryły budynku, miasta, czy wnętrza, ale i naszego zdrowia. W przestrzeni miasta, coraz częściej brakuje miejsca na drzewa i roślinność wysoką i średnią, budynki i place wypełniają każdy mkw powierzchni. Warto zdawać sobie sprawę, że zielone ściany nie są godnym zamiennikiem, ani kompromisem równoważnym drzewą, czy krzewą. Stosowanie ich z pewnością jednak poprawia na różnych polach jakosć przebywania w danym miejscu.