Inspiracje,  Miasto

„Pojutrze, o miastach przyszłości” Paulina Wilk – recenzja

Książka wydana w 2017 roku, jako zbiór reportaży i analiz z podróży autorki po dziewięciu metropoliach świata: Dubaj, Bombaj, Kampala, Songdo, Singapur, Lima, Masdar, Seul i Kopenhaga.

Autorka przedstawia nam obraz miast przytaczając historię ich powstania, jednocześnie przywiązując sporą uwagę do analizy socjologicznej lokalnej lub wizytującej społeczności. Opisuje architekturę i przestrzeń, a tym samym zależności i przyczyny takiego, a nie innego kierunku rozwoju danej metropolii.

Narracja bogata jest w osobiste spostrzeżenia i oceny. Opowiedziane historie dalekie są od obiektywizmu, ale co dziwne, nie rodzi to buntu, wręcz przeciwnie, zachęca do zgłębiania tematu, osobistego poznania analizowanych miast, czego następstwem może być ewentualna polemika.

Przyszłość należy do miast i czy nam się to podoba, czy nie, to od nas zależy kierunek ich rozwoju. Autorka pokazuje jak skrajnie rozwój ten może wyglądać w zależności od warunków lokalnych, władz, historii i mentalności ludzi.

Lektura skłania do przemyśleń nad tytułową przyszłością, ale co mniej oczywiste nad teraźniejszością i naturą człowieka. Jego potrzeb od skali makro do pojedynczej jednostki i rodziny. W książce nie znajdziemy odpowiedzi, wręcz przeciwnie, sporą dawkę pytań otwartych. Pytania, a w nich kluczowe o przyszłość miast i metropolii, o przyszłość nas jako mieszkańców tych miast.

Lektura i przedstawione w niej miasta przyszłości, zarówno te realne, jak i przytoczone wizje futurystów, przywodzą mi na myśl wrocławską WuWę, zarówno I, jak i tą realizowaną w ostatnich latach (Nowe Żerniki). Mam świadomość, że skala jest nie porównywalna, a WuWa prezentuje model osiedla, a nie miasta. Chodzi jednak o idee, utopijną myśl i ambicję stworzenia czegoś lepszego, idealnego. Chce się wierzyć, że pomimo trudności, to pragnienie jako element człowieczeństwa będzie Nas nieustannie nakręcać do tworzenia lepszego jutra miast.

Link do strony wydawnictwa

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4546/Pojutrze—Paulina-Wilk

PS. planuję niebawem wpis poświęcony WuWie, jeśli macie swoje przemyślenia, bardzo chętnie je poznam.