Nikiszowiec – magiczne miejsce w sercu Katowic
Robotnicza dzielnica Nikiszowiec powstała w latach 1908-1918, jako miejsce zamieszkania pracowników kopalni Giesche. Górnicy otrzymali w użytkowanie dziewięć trzy kondygnacyjnych ceglanych budynków, każdy z nich zaprojektowany w kształcie czworoboku posiadał wewnętrzny zielony podwórzec.
Poza funkcją mieszkalną powstały również szkoła, gospoda, pralnia, suszarnia i sklepy. Obok rynku wybudowano kościół. Na dziedzińcach znajdowały się komórki i piece. Całość zabudowań stanowiła niezależny kompleks osiedlowy, czego niestety nie można powiedzieć zbyt często o współczesnych osiedlach.
Nikiszowiec znajduje się na Szlaku Zabytków techniki Województwa Śląskiego, został również wpisany na listę pomników historii.
Myślę, że o jego wyjątkowości świadczy kilka elementów, wspomniany już rewelacyjnie zaplanowany układ zabudowań, ale też wyjątkowość architektury budynków. Projektanci (Emil i Georg Zillmannowie ) zadbali nie tylko o funkcjonalność osiedla i mieszkań. Uwagę przykuwają piękne detale i rozwiązania architektoniczne. Cegła z jakiej zostały wybudowane zabudowania niejednokrotnie układa się w ozdobne elementy fasady. Innym charakterystycznym dla dzielnicy akcentem jest czerwony kolor wnęk okiennych. Najbardziej jednak rozpoznawalnym detalem jest mozaika przedstawiająca róże, którą został wyłożony budynek dawnej gospody w samym Rynku.
Przydatne Linki:
Mapa: https://goo.gl/maps/XGrSu91fAFD2
Fanpage osiedla: https://www.facebook.com/Nikiszowiec/